2018. november 24., szombat

MOSTA

Az első munkanapunkra tartó utunk során Zsanival láttunk egy monumentális méretű templomot, mellyel onnanstól kezdve minden áldott nap szemeztünk.
Mivel kíváncsiságunk nem lankadt, így egy nap hazafelé leszálltunk a Rotunda nevű megállónál, amely a mellette álló körtemplomról lett elnevezve.




A templom közel 60 méter magas, és külső körkerülete 55 méter, így ezzel kivívta magának Málta legnagyobb dómjának címét.
Megközelítve 3 ajtóval találtuk magunkat szembe: az első kettő a hívőknek volt fenntartva, míg az utolsó a turistákat fogadta.
A belső tér szintén hasonlóan volt kialakítva, a látogatóknak egy lezárt padsort biztosítottak.



A jegyeket tekintve nagyon jól jártunk: 3 euróért megtekinthettük a székesegyházat és egy II. világháborús menedékhelyen kialakított múzeumot is.
A templomról kis érdekesség, hogy a világháború során 4 bombát dobtak le Mostára, melyből 3 a templom közelébe, 1 pedig magába a dómba esett bele. A német Luftwaffe 500 kg-os bombája átszakította a mennyezetet, amely alatt több mint 300 ember imádkozott. Ám senki sem sérült meg, ugyanis a bomba nem robbant fel. Ez a történet mai napig Málta egyik legemlegetettebb csodája.
A templomba pontosan 15:30-kor léptünk be, pont egy szertartás kezdetekor.
Illedelmesen álltuk végig, mikor a pap felszólított rá (bár mi ezt máltaiul nem érthettük), és igyekeztünk beilleszkedni a hívők közé.


Fél óra múlva, tudván, hogy ez hosszúra fog nyúlni, végül kimentünk az épületből, és az ajtóból megpillantottuk azt a halottas kocsit, melyet Zsani már a buszról látott a temető mellett.
Ekkor összeállt a kép: bent a legtöbben feketében voltak, kint állt a halottas kocsi, a buszról egy temetést láttunk és megvető pillantásokat kaptunk a fotók készítésekor. Bizony, vettünk egy jegyet egy gyászmisére.


Halottaskocsi a templom mellett
Miután felfogtuk milyen eseményen vettünk részt, értetlenül álltunk azelőtt, miért is nem zárták be legalább  a szertartás idejére a templomot.

A megbotránkozás után lementünk végül a kiállításra. Egy vékony, és hosszú lépcsőn kellett lemennünk egy petróleumlámpákkal megvilágított szűk barlangba.
Az egész barlangban fullasztó szag volt, nyomasztó volt a tudat, hogy a II. világháború során több száz ember bujkált azokban a zugokban, amelyekben mi sétáltunk végig.


Lent egy élethű szobát találtunk, ami feltehetőleg ugyanígy lehetett berendezve majd' 100 évvel ezelőtt.

A kiállított táblákat végigolvasva barangoltunk még, de sajnos csak zsákutcákba és lezárt folyosókba ütköztünk.
Az élményt tovább fokozta, hogy senkivel sem találkoztunk össze a lent töltött idő alatt, csak a korabeli zenét lehetett hallani.
A kiállítás olyan érdekes volt, hogy teljesen elveszítettük az időérzékünk. Felérve már be is sötétedett, haza is indultunk a következő busszal.

Panni

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése